Obchody 25-lecia Klubu Piłki Ręcznej Wolsztyniak.

Historia piłki ręcznej w Wolsztynie sięga znacznie dalej niż 25 lat istnienia KPR Wolsztyniak Wolsztyn, ponieważ początki szczypiorniaka w naszym mieście miały miejsce w końcówce lat 60-tych w sekcji piłki ręcznie KS Grom Wolsztyn.
Przełomowy okazał się rok 1994, gdzie ówczesny trener pan Andrzej Lisiecki postanowił założyć samodzielny klub. We wrześniu ’94 roku odbyło się zebranie założycielskie, na którym zaproponowano nazwę WOLSZTNIAK. Dnia 5.11.1994 roku KPR Wolsztyniak Wolsztyn został zarejestrowany w wydziale Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Skład pierwszego zarządu tworzyli: Jakub Lorenc – prezes, Adam Choroszy i Michał Raczkowiak – wiceprezesi, Zygmunt Grubiński – dyrektor klubu oraz Ireneusz Laks i Zbigniew Krysztofiak członkowie.
Ćwierć wieku istnienia KPR Wolsztyniak Wolsztyn to sporo czasu w trakcie, którego Klub święcił swoje największe sukcesy, jakimi było IV miejsce w I ligowych rozgrywkach seniorów w sezonach 2001/2002 pod wodzą Zbigniewa Stachowiaka oraz w sezonach 2005/2006 i 2006/2007 kiedy trenerem był Walenty Winokurow.
Jednakże jak to w życiu bywa i w Naszym Klubie zdarzały się gorsze chwile, gdzie musieliśmy przełknąć gorycz porażki zaliczając spadek do II ligi w sezonach 2002/2003 i 2008/2009. W naszej 25-letniej historii najgorszy okazał się rok 2016, gdzie po nieudanym sezonie i spadku do II ligi drużyna seniorów została rozwiązana a zarząd podał się do dymisji. Dwa sezony KPR Wolsztyniak Wolsztyn nie posiadał drużyny seniorskiej, ale cały czas pracował z młodzieżą. W roku 2018 nowy zarząd postanowił odbudować zespół seniorów, który zgłoszono do III ligowych rozgrywek i zakończono je na II miejscu. W obecnym sezonie Wolsztyniak rywalizuje na parkietach II ligi, gdzie zbiera cenne doświadczenie, a my liczymy, na co raz lepsze występy naszych szczypiornistów.
Mówiąc o Wolsztyniaku i jego historii nie sposób nie wspomnieć o szkoleniu młodzieży, na które kładziono duży nacisk od początku istnienia Klubu. Systematyczna praca z młodzieżą stała się fundamentem funkcjonowania KRP Wolsztyniak Wolsztyn, a zespół seniorów był corocznie uzupełniany przez kolejnych młodych, zdolnych zawodników.
Ponadto możemy się poszczycić wieloma znaczącymi sukcesami w rozgrywkach młodzieżowych jak: II miejsce na MP Młodzików w sezonie 2003/2004, II miejsce na MP Juniorów w sezonie 2006/2007, III miejsce na MP Juniorów w sezonie 2007/2008. Do sukcesów można też zaliczyć fakt, że kliku naszym wychowanków trafiło do SMS w Gdańsku, gdzie z powodzeniem rozwijali swoje umiejętności i kariery – Irek Żak, Adam Pacześny, Jarek Tomiak, Filip Szała, Jarek Płóciniczak czy Alan Młynkowiak i Szymon Radny.
Od obecnego sezonu Klub rozszerzył swoje szkolenie i obecnie prowadzi treningi dziewcząt w kategorii seniorek i juniorek. Drużyny dziewcząt bardzo ambitnie podchodzą do swych obowiązków treningowych, a na ligowych parkietach zbierają cenne doświadczenie.

Na koniec tego krótkiego rysu historycznego przekaże Państwu kilka ciekawostek z życia Naszego Klubu:
- 25 lat istnienia Klubu to:
11 trenerów prowadzących drużynę seniorów w rozgrywkach ligowych
- 25 lat istnienia Klubu to:
118 zawodników, którzy wystąpili w rozgrywkach ligowych
- 25 lat istnienia Klubu to:
531 oficjalnie rozegranych meczy drużyny seniorów
- 25 lat istnienia Klubu to:
37 osób działających w klubie dla jego funkcjonowania
- 25 lat istnienia Klubu to:
to setki dzieciaków szkolonych przez naszych trenerów
- 25 lat istnienia Klubu to:
to wiele pokoleń kibiców i sympatyków piłki ręcznej w naszym mieście
- 25 lat istnienia Klubu to:
Rodzina, szacunek, pasja i ciężka praca.
KPR Wolsztyniak Wolsztyn
Byliśmy – Jesteśmy - Będziemy