Nie każdy wie, że Wolsztyniak wywodzi się z klubu piłki nożnej. Pierwsze mecze odbywały się na klepisku. Na pierwsze wzmianki o piłce ręcznej natrafiliśmy w kronice klubu Grom, który dziś zajmuje się szkoleniem futbolistów.

rok74


W kwietniu 1967 r. została powołana sekcja piłki ręcznej, a w pierwszej drużynie grali m.in. Wojciech Pankowski, Zbigniew Pukacki, Benon Dziurla, Piotr Drozdowski, Jan Traczyk, Alfred Pawlicki, Henryk Nowak, Mieczysław Śmiech, Andrzej Grygiel, Andrzej Gortat, Eugeniusz Barylski, Edwin Komski i Andrzej Lisiecki. Kierownikiem zespołu był Stanisław Świtała, trenerem – Gerard Jastrzębski, który przez wiele lat grał jako bramkarz.
Zgłosiliśmy się do związkowych rozgrywek 7-osobowych, bo trzeba wiedzieć, że w piłkę ręczną grano też w 11-osobowych drużynach, na boiskach od piłki nożnej – opowiada A. Lisiecki.

 

Piłka pod chmurką - Mecze graliśmy na Świteziance, za przedszkolem przy ul. Ogrodowej – wspomina G. Jastrzębski. Trudno dziś w to uwierzyć, ale piłkarze grali na 

klepisku, pod chmurką. Przebierali się w szatni ,,jedynki’’. Zresztą, mecze piłki ręcznej pod chmurką były normą jeszcze w latach 70., gdy Grom przemianował się na FAM. 

rok75

Rozłam w klubie - Trenerem szczypiornistów był wówczas A. Lisiecki. – Istniała sala przy szkole zawodowej, ale jak drużyna przyjezdna, która nie miała u siebie takiego obiektu, sobie zażyczyła, to graliśmy na asfalcie – opowiada A. Lisiecki. Pamięta mecz ze Wschową, gdy mgła była taka, że przez boisko nie było widać przeciwnej bramki. Z kolei w Złotoryi przed meczem z boiska odgarnięto śnieg, a jego zwały wyznaczyły linie boczne. Na mecze zawodnicy jeździli starem, często na pace. Raz, z powodu nieszczelnego układu wydechowego podróż do Ostrowa Wlkp. omal nie przypłacili ciężkim zatruciem. - To były początki, ale wywalczyliśmy awans do ligi międzywojewódzkiej. Na tamte czasy i warunki, był to duży sukces.

 

94-95 

Klub Piłki Ręcznej „WOLSZTYNIAK” został zarejestrowany w wydziale kultury i sportu Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze w dniu 05.11.1994 roku. W pierwszym roku istnienia klub brał udział w rozgrywkach III ligi o zasięgu południowo-zachodniej Polski. Sezon 1995-96 zespół zakończył na I miejscu awansując do II ligi, co było największym sukcesem w historii wolsztyńskiej piłki ręcznej. Trenerem Wolsztyniaka w tych latach był Zbigniew Jóźwiak.

 

dfcgtgt

 

Przez kolejne dwa sezony 96-97 i 97-98 braliśmy udział w rozgrywkach II ligi. W pierwszym sezonie pod wodzą Tomasza Radziszewskiego zakończyliśmy rozgrywki na ósmym miejscu, w drugim zaś Andrzej Siekierski wyprowadził drużynę na szóstą pozycję. Najskuteczniejszym zawodnikiem naszego zespołu w obu sezonach był Mariusz Marciniak. W 1998 roku przeprowadzono reorganizację rozgrywek. Utworzono w Polsce tzw. pierwszą ligę serii „A” oraz pierwszą ligę serii „B”. W serii „A” występowało 12 zespołów najlepszych w kraju, w serii „B” było również 12 drużyn. Ponieważ byliśmy szóstym zespołem w jednej z dwóch grup II ligi, automatycznie awansowaliśmy do I ligi serii „B”, gdzie rywalizowaliśmy z takimi miastami jak: Warszawa, Głogów, Łódź, Chrzanów, Kraków, Kwidzyn.

 wet34t34t34t34xfvbn76ki

Pierwszy sezon w I lidze (98-99)  serii „B” zakończyliśmy na szóstym miejscu. W kolejnym sezonie (99-2000) sukces został powtórzony i zakończyliśmy rozgrywki na 6 pozycji. Mariusz Marciniak zajął 10 miejsce w wśród najlepszych strzelców ligi zdobywając 107 bramek. W tym samym roku KPR Wolsztyniak przejął od Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Iskra” Wolsztyn  szkolenie grup młodzieżowych.

pietraaaaaaaaaaaaa

 

Sezon 2000-2001 był wyjątkowo trudnym sezonem. Od samego początku rozgrywek zespół borykał się z brakami kadrowymi spowodowanymi kontuzjami podstawowych zawodników oraz ze słabą kondycją finansową. Dlatego sezonu 2000-2001 nie możemy zaliczyć do najlepszych, gdyż zajęliśmy 10 miejsce.

 

 aqd3223

 

W odmiennych nastrojach zakończyliśmy kolejny (2001-2002) sezon. Na ławce trenerskiej zasiadł Bronisław Maly, jednak po słabych wynikach w pierwszych siedmiu meczach zastąpił go Zbyszek Stachowiak, pełniąc rolę grającego trenera.  Po bardzo dobrych występach zajęliśmy w rozgrywkach I ligi czwarte miejsce ustępując tylko MOSIROWI Zabrze, AZS AWF Warszawa i Warmii Olsztyn. Dobrą skutecznością popisał się Nikolae Marinschi zajmując z dorobkiem 139 bramek 10 miejsce w klasyfikacji strzelców I ligi.

 zawiercie-kpr

Niestety o następnym sezonie (2002-2003) chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Po pierwszej nieudanej części sezonu zespół przejął Mirosław Sanecki.  W 26 meczach odnieśliśmy tylko 11 zwycięstw i musieliśmy pożegnać się z I ligą. Na szczęście trwało to tylko sezon. Drużyna prowadzona przez Walentego Winokurowa zwyciężyła rozgrywki (sezon 2003-2004) II ligi grupy A i wróciła w szeregi pierwszoligowców. III miejsce w klasyfikacji strzelców II ligi zajął Pietruszka Marcin, zdobywając 200 bramek.

 02-03

Celem w następnym sezonie (2004-2005) było utrzymać się w I lidze. Zespół sprawił dużą niespodziankę i zajął w rozgrywkach 5 miejsce, tracąc tylko 2 punkty do trzeciej drużyny w tabeli. Również w tym roku wysokie 10 miejsce w klasyfikacji strzelców I ligi zajął Marcin Pietruszka, zdobywając dla swojego zespołu 121 bramek.

 

Kolejny sezon (2005-2006) to największy sukces w historii klubu. Zakończyliśmy rozgrywki na wysokim czwartym miejscu. Także w tym sezonie wysoką skutecznością (100 bramek) popisał się Marcin Pietruszka, kończąc rozgrywki na 13 miejscu wśród najlepszych strzelców I ligi.

 nicola

Sezon 2006-2007 rozpoczęliśmy bardzo dobrze odnosząc w pierwszej rundzie 8 zwycięstw (tylko 3 porażki). Na półmetku rozgrywek zajmowaliśmy razem z AZSem Zielona Góra drugie miejsce. Sezon zakończyliśmy na 4 pozycji. Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu ponownie został Marcin Pietruszka z dorobkiem 109 bramek.

 

Sezon 2007-2008 zakończyliśmy na 6 pozycji zdobywając 24 punkty. Z takim dorobkiem punktowym było pięć zespołów zajmujących miejsca od czwartego do ósmego. Niewiele więc zabrakło by powtórzyć najlepsze osiągnięcie klubu. Najlepszym strzelcem zespołu był pozyskany przed sezonem Hubert Kaczmarek (Tęcza Kościan, Grunwald Poznań), zdobywca 123 bramek.

 kpr-warszwianka-07-08

Sezon 2008-2009 rozpoczęliśmy od 3 porażek i 1 zwycięstwa. Po trzeciej kolejce nastąpiła zmiana trenera. Walentego Winokurowa zastąpił Wojciech Hanyż. Niestety w wyniku licznych kontuzji sezon nie był udany. Zanotowaliśmy po raz drugi spadek do II ligi. Najlepszym strzelcem zespołu był Hubert Kaczmarek  (129 bramek w 22 meczach).

 

W sezonie 2009-2010 drużynę wzmocniło kilku nowych zawodników: Michał Przekwas z Tęczy Kościan, Robert Tokarek z Zagłębia Lubin, wrócił również z AZS Zielona Góra Alan Raczkowiak. Drugoligowe rozgrywki zaczęły się dla nas falstartem. W wyniku braku badań lekarskich mecz w Oleśnicy zakończył się walkowerem dla drużyny gospodarzy. Jednak do końca sezonu zespół nie doznał żadnej porażki i rozgrywki zakończył na I miejscu, uzyskując awans do I ligi. Najskuteczniejszym strzelcem został Kaczmarek Hubert, zdobywając w 22 meczach 170 bramek.

 9-10

W sezonie 2010/2011 dość nieszczęśliwie przydzielono nas do grupy południowej I ligi. Jednak udany początek, 4 wygrane z rzędu poprawiły nastroje. I rundę zakończyliśmy na 3 miejscu z dorobkiem 14 punktów. Niestety II runda okazała się mniej szczęśliwa, kontuzje i słabsza dyspozycja pozwoliły odnieść tylko 3  zwycięstwa i remis. Wystarczyło to do zajęcia szóstego miejsca w rozgrywkach, co było celem minimum na sezon 2010/2011. Najlepszym strzelcem zespołu został Marcin Pietruszka, zdobywając w 21 meczach 83 bramki. Po sezonie nie przedłużono umowy z trenerem Wojciechem Hanyżem.

 

W sezonie 2011/2012 objął Gienadij Kamielin. Pod wodzą nowego szkoleniowca zajęliśmy siódme miejsce. Najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny był Michał Przekwas, zdobywając 115 bramek co jednocześnie pozwoliło zająć siódme miejsce wśród najlepszych strzelców ligi.

 11-12

Sezon 2012/2013 nie napawał optymizmem. Trudna sytuacja klubu spowodowała sporo zmian. Z zespołu odeszło kilku zawodników (Michał Przekwas, Jarek Tomiak, Maciej Kiciński). Pożegnano się również z trenerem Kamielinem.  Do drużyny dołączyło kilku młodych wychowanków, po kilkuletniej przerwie treningi wznowili Przemek Podleśny, Maciej Laskowski i Adrian Horowski. W obliczu wielu zmian priorytetem stało się utrzymanie w pierwszej lidze. Zespół prowadzony przez pełniącego funkcję grającego trenera, Marcina Pietruszkę, pokazał charakter i sprawił ogromną niespodziankę zajmując ostatecznie 5 miejsce w rozgrywkach I ligi. Najlepszymi strzelcami klubu byli Maciej Wajs (143 bramki) i Hubert Kaczmarek (140 bramek). Dzięki wysokiej skuteczności zajęli kolejno trzecie i czwarte miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników I ligi.

 IMG 7344 male1200_chwalisz_foto 800x600

W znacznie lepszych nastrojach rozpoczynaliśmy sezon 2013/2014. Dzięki współpracy z ekstraligowym Chrobrym Głogów, udało się pozyskać na zasadzie wypożyczenia Grzesia Czekałowskiego oraz bramkarzy Michała Kapelę i Tomka Piskorskiego. Do zespołu dołączyli również rozgrywający Krystian Kuta i Andrzej Wasilek. Rozgrywki zakończyliśmy na wysokim piątym miejscu. Trzecie miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników ligi zajął z dorobkiem 160 bramek Hubert Kaczmarek.

 

Sezon 2014/2015 przyniósł kilka zmian. Na ławkę trenerską wrócił Wojciech Hanyż.  W naszym zespole nie zobaczymy już Andrzeja Wasilka, Grzegorza Czekałowskiego, Huberta Kaczmarka, Michała Kapeli oraz Adriana Horowskiego. 

 

           Sezon 2015/2016 nasz zespół zakończył na 11 pozycji w tabeli. Nie był to łatwy sezon dla Wolsztyniaka... zaledwie 9 wygranych spotkań i aż 16 porażek... Po zakończonych rozgrywkach doszło do przykrego momentu... po 22 latach budowania i kształcenia zawodników zarzą Klubu podał się w całości do dymisji z powodów finansowych. Tym samym drużyna seniorów przstała istnieć. Do życia powołano nowy Zarząd, który ma na celu kształcenie młodzieży.


           Sezon 2016/2017 był przyzwoitym rokiem dla 4 grup młodzieżowych Wolsztyniaka. Mimo braku znaczących sukcesów, wszystkie drużyny pokazały dobry charakter gry, wolę walki i dalszą chęć rozwijania swoich umiejętności.

 

 

.................................................................................................................................................................

 

Historia Klubu 1994-2014

(darmowy folder / 60mb)

HistoriaKlubuFolder

Facebook

Najbliższy mecz Seniorów

 

dla rodzica

UWAGA! Ten strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.